Республиканская акция МЧС «Не прожигай свою жизнь!»

Дата: 21 ноября в 15:25, Обновлено 21 ноября в 15:40

Республиканская акция МЧС «Не прожигай свою жизнь!»

Ежегодно в Беларуси почти тысяча пожаров происходит из-за неосторожного обращения с огнем при курении. С начала этого года более двухсот человек стали жертвами огня из-за оброненной сигареты. Для привлечения внимания к проблеме пожаров и гибели людей из-за неосторожного обращения при курении спасатели с 14 ноября проводят акцию "Не прожигай свою жизнь!". Помимо работников МЧС, в акции примут участие активисты Белорусской молодежной общественной организации спасателей-пожарных, а также представители других организаций.

Мероприятия пройдут в четыре этапа. В первый день акции участники проедут по «Маршруту безопасности» и посетят наиболее оживленные места городов и населенных пунктов, чтобы рассказать о безопасности как можно большему количеству людей. Активно будет использоваться наглядно-изобразительная продукция, а также аудио- и видеоролики МЧС.

Второй этап начнется 15-го и продлится до 22-го ноября. В течение недели спасатели будут встречаться с людьми в организациях и на предприятиях, в пунктах общественного питания, санаториях и учреждениях здравоохранения. С работниками поговорят о пожарной безопасности, расскажут о проблеме неосторожного курения.

Третий этап акции пройдет 23-28 ноября в учебных заведениях. Специально для молодежи спасатели подготовят интерактивные мероприятия в формате открытых диалогов, фестивалей и тематических конкурсов.

На финальном этапе – с 29 ноября по 1 декабря – работники МЧС проведут яркие мероприятия в местах массового пребывания людей. На игровых площадках, организованных спасателями, дети и взрослые смогут не только интересно, но и с пользой провести время. А тематические фотозоны позволят на долгие годы сохранить яркие воспоминания о празднике безопасности.

Работнкі  МНС – госці пастаянныя і жаданыя

Работнікі Лагойскага раённага аддзела па надзвычайных сітуацыях – госці ў школах і садках раёна пастаянныя і жаданыя. З першага верасня і да самага заканчэння навучальнага году выратавальнікі наведваюць установы адукацыі, праводзячы трэнінгі, урокі бяспекі, бацькоўскія сходы. І ўлетку, падчас канікул, работнікі МНС праводзяць для тых, хто наведвае аздараўленчыя лагеры, цікавыя гульні, віктарыны і конкурсы.

Вельмі важна навучыць дзіцяці выконваць правілы паводзін, правілы пажарнай бяспекі, асновы бяспекі жыццядзейнасці змалку, каб на працягу ўсяго жыцця чалавек мог пазбегнуць узнікненне надзвычайнай сітуацыі.

Работнікі МНС выкарыстоўваюць дзеля дасягнення гэтай мэты розныя формы і метады работы: гутаркі па аснове бяспекі жыццядзейнасці суправаджаюцца праглядам відэролікаў, правядзеннем віктарын і конкурсаў.

Удзельнікі мерапрыемстваў заўседы атрымоўваюць падарункі за актыўны ўдзел у конкурсах, а таксама за веданне правілаў бяспекі.

Хутка прыйдзем і да Вас!

На Лагойшчыне быў дадзены старт прафілактычнай акцыі “Не прапальвай сваё жыццё”! Як сведчыць статыстыка, большасць пажараў па вобласці здараецца з-за неасцярожнага абыходжання з агнём. Што датычыцца Лагойскага раёна, то 7 чалавек у гэтым годзе загінулі менавіта з-за курэння ў стане алкагольнага ап’янення. Наогул, аператыўная абстаноўка з пажарамі на тэрыторыі раёна складаная: на сённяшні дзень ужо здарылася 54 пажары, у параўнанні з такім жа перыядам прошлага году гэта на 18,5% больш. Большасць пажараў здарылася па прычыне неасцярожнага абыходжання з агнём.

Менавіта па-гэтаму існуе неабходнасць інфарміравання насельніцтва аб  выкананні правілаў пажарнай бяспекі, асабліва выключэння неасцярожнасці пры карыстанні агнём!

Першы этап акцыі “Не прапальвай свё жыццё!” традыцыйна прайшоў на прыпынках грамадскага транспарту г.Лагойска і на аўтастанцыі. Работнікі раённага аддзелу па надзвычайных сітуацыях разам з актывістамі клуба юных выратавальнікаў-пажарных “Адрыналін” праводзілі гутаркі з насельніцтвам аб правілах пажарнай бяспекі, раздавалі рознакаляровыя лістоўкі.

Насельніцтву даводзілі аператыўную абстаноўку з пажарамі на тэрыторыі раёна, вобласці і рэспублікі, расказвалі пра асноўныя прычыны іх узнікнення.

Толькі выкананне правілаў пажарнай бяспекі – надзейная гарантыя ад розных надзвычайных сітуацый! Беражыце сябе і сваіх блізкіх! А акцыя на тэрыторыі Лагойшчыны працягваецца! І хутка мы прыдзем і да Вас!